STMicroelectronics STW56N60DM2
Hersteller
Hersteller-Teilenummer
STW56N60DM2
EBEE-Teilenummer
E82971376
Gehäuse
TO-247
Kundennummer
Datenblatt
EDA-Modelle
ECCN
EAR99
Beschreibung
600V 50A 60mΩ@10V,25A 360W 5V@250uA 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Alle auswählen
KategorieDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatenblattST STW56N60DM2
RoHS
TypN-Channel
RDS(on)60mΩ@10V
Betriebstemperatur --55℃~+150℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss-Vds)3.2pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation360W
Drain to Source Voltage600V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))5V
Current - Continuous Drain(Id)50A
Ciss-Input Capacitance4.1nF
Output Capacitance(Coss)190pF
Gate Charge(Qg)90nC@10V