YMC25SAAN
Manufacturer
Mfr. Part #
YMC25SAAN
EBEE Part #
7841183-YMC25SAAN-EB
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
DatasheetSullins YMC25SAAN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions25
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberYMC25
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.450" (11.43mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 25 position 0.100" (2.54mm)