YK6012203000G
Manufacturer
Mfr. Part #
YK6012203000G
EBEE Part #
9942088-YK6012203000G-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.394"
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
SeriesYK601
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberYK601
Wire Gauge12-22 AWG
Current Rating (Amps)20A
Pitch0.394" (10.00mm)
ColorBlack
Number of Rows1
Voltage Rating300V
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits22
Number of Wire Entries22
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Material - InsulationThermoplastic
Description
22 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate