YK3121503000G
Manufacturer
Mfr. Part #
YK3121503000G
EBEE Part #
9972088-YK3121503000G-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN BARRIER STRIP 15CIRC 0.3"
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
SeriesYK312
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberYK312
Wire Gauge16-22 AWG
Current Rating (Amps)15A
Pitch0.300" (7.62mm)
ColorBlack
Number of Rows1
Voltage Rating250V
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Material - InsulationThermoplastic
Description
15 Circuit 0.300" (7.62mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate