| Mfr. Part # | ECL15US05-E |
| EBEE Part # | E86190392 |
| Package | DIP,65x33.3mm |
| EDA Models | |
| Description | DIP,65x33.3mm AC DC Converters RoHS |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies ,Power Suppliers - Board Mount ,AC DC Converters | |
| Datasheet | XP Power ECL15US05-E | |
| Output Power | 15W | |
| output voltage | 5V | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Output current (maximum value) | 3A | |
| Features | Overvoltage protection;Overload protection;Automatic fault recovery | |
| Conversion Efficiency | 78% |