XCH BT138-800E
Manufacturer
Mfr. Part #
BT138-800E
EBEE Part #
E85124100
Package
TO-252-4R
Description
20mA 60mA 800V 1 TRIAC TO-252-4R SCRs RoHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
1055 In Stock for Fast Shipping
1055 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,SCRs
DatasheetXCH BT138-800E
Operating Temperature-40℃~+125℃
Holding Current (Ih)20mA
SCR Type1 TRIAC
Average Gate Power Dissipation (PG(AV))500mW
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.3V
Peak off - state voltage(Vdrm)800V
Current - Gate Trigger(Igt)60mA
Voltage - On State(Vtm)1.6V
Current - On State(It(RMS))12A
Current - Surge(Itsm@f)120A