WTKA56SASY
Manufacturer
Mfr. Part #
WTKA56SASY
EBEE Part #
9852928-WTKA56SASY-EB
Description
MOTORS & SOLENOIDS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAirBorn, Inc. WTKA56SASY
SeriesW
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions56
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
FeaturesBoard Guide, Mounting Flange
Wire Gauge22 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGray
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Description
56 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG