WTBV20PD7J
Manufacturer
Mfr. Part #
WTBV20PD7J
EBEE Part #
7844484-WTBV20PD7J-EB
DatasheetAirBorn, Inc. WTBV20PD7J
Connector TypePlug
Number of Positions20
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesJackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Applications-
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length0.594" (15.09mm)
Insulation Height0.335" (8.51mm)
Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)