WTBV100PCSY-5
Manufacturer
Mfr. Part #
WTBV100PCSY-5
EBEE Part #
9852979-WTBV100PCSY-5-EB
DatasheetAirBorn, Inc. WTBV100PCSY-5
Connector TypePlug
Number of Positions100
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
FeaturesBoard Guide
Wire Gauge22 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGray
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Cable TerminationSolder Cup
Wire TypeDiscrete
Description
100 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold 22 AWG