WTB70PR7SY-5
Manufacturer
Mfr. Part #
WTB70PR7SY-5
EBEE Part #
7907751-WTB70PR7SY-5-EB
DatasheetAirBorn, Inc. WTB70PR7SY-5
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesGuide Pin, Mounting Flange, Polarizing Key
Applications-
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.250" (6.35mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 70 position 0.100" (2.54mm)