WTB60SAD9J
Manufacturer
Mfr. Part #
WTB60SAD9J
EBEE Part #
10203607-WTB60SAD9J-EB
DatasheetAirBorn, Inc. WTB60SAD9J
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions60
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesJackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBeryllium Copper
Applications-
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.140" (3.56mm)
Insulation Height0.335" (8.51mm)
Description
60 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold