WTB44PR7SY548
Manufacturer
Mfr. Part #
WTB44PR7SY548
EBEE Part #
7846141-WTB44PR7SY548-EB
DatasheetAirBorn, Inc. WTB44PR7SY548
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Applications-
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.250" (6.35mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 44 position 0.100" (2.54mm)