WTB36PR7J342
Manufacturer
Mfr. Part #
WTB36PR7J342
EBEE Part #
7845319-WTB36PR7J342-EB
Description
MOTORS & SOLENOIDS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAirBorn, Inc. WTB36PR7J342
SeriesW
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug
Number of Positions36
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesJackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Contact ShapeCircular
MfrAirBorn, Inc.
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.250" (6.35mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation ColorGray
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)