WTAV20PD9J
Manufacturer
Mfr. Part #
WTAV20PD9J
EBEE Part #
7844485-WTAV20PD9J-EB
DatasheetAirBorn, Inc. WTAV20PD9J
Connector TypePlug
Number of Positions20
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesJackscrews
Contact ShapeCircular
MfrAirBorn, Inc.
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length0.625" (15.88mm)
Insulation Height0.335" (8.51mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation ColorGray
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)