WTA20PCJL
Manufacturer
Mfr. Part #
WTA20PCJL
EBEE Part #
9856983-WTA20PCJL-EB
Description
MOTORS & SOLENOIDS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAirBorn, Inc. WTA20PCJL
SeriesW
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug
Number of Positions20
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
FeaturesJackscrews
Wire Gauge22 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGray
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Cable TerminationSolder Cup
Wire TypeDiscrete
Description
20 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold 22 AWG