WT19SAD9
Manufacturer
Mfr. Part #
WT19SAD9
EBEE Part #
10201608-WT19SAD9-EB
Description
MOTORS & SOLENOIDS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAirBorn, Inc. WT19SAD9
SeriesW
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions19
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Contact ShapeCircular
MfrAirBorn, Inc.
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBeryllium Copper
Applications-
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows1
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.140" (3.56mm)
Insulation Height0.335" (8.51mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation ColorGray
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
19 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold