WT02V40V
Manufacturer
Mfr. Part #
WT02V40V
EBEE Part #
12351113-WT02V40V-EB
Select All
CategoryRF and Wireless ,RF Transceiver Modules and Modems
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
MfrFanstel Corp.
Package / Case67-SMD Module
Frequency2.4GHz, 5GHz
Voltage - Supply2.5V ~ 5.5V
RF Family/Standard802.15.4, Bluetooth, WiFi
Antenna TypeIntegrated, Chip
Sensitivity-98dBm
Power - Output19dBm
Current - Receiving-
Memory Size1MB Flash, 512kB RAM
Protocol802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth v5.3, Matter, Zigbee®
Modulation64-QAM
Serial InterfacesADC, GPIO, I2C, I2S, PWM, SPI, UART, USB
Current - Transmitting-
Data Rate86Mbps
Utilized IC / PartnRF5340, nRF7002
Description
802.15.4, Bluetooth, WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth v5.3, Matter, Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz, 5GHz Integrated, Chip Surface Mount