WEIDA BT137-800D
Manufacturer
Mfr. Part #
BT137-800D
EBEE Part #
E82901163
Package
TO-263
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
5mA 800V Two-way thyristor TO-263 Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,TRIACs
DatasheetWEIDA BT137-800D
RoHS
SCR TypeTwo-way thyristor
Gate Trigger Current(Igt)5mA
RMS On-State Current(It (rms))8A
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)800V
Peak non-repetitive surge current (Itsm@f)65A