VM2375000000G
Manufacturer
Mfr. Part #
VM2375000000G
EBEE Part #
10771516-VM2375000000G-EB
Customer #
EDA Models
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
SeriesVM
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Base Product NumberVM23
Contact MaterialCopper
Pitch0.197" (5.00mm)
ColorBlack
Housing MaterialThermoplastic
Termination StyleScrew - Pressure Clip
Insulation Height0.591" (15.00mm)
Screw SizeM2.5
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.34-2.5mm²
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL20 A
Positions Per Level23
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Strip Length8-9mm
Contact Tail Length-
Description
23 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)