Vishay Intertech VS-ST330C14L1
Manufacturer
Mfr. Part #
VS-ST330C14L1
EBEE Part #
E817610382
Package
TO-200AB
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
600mA 200mA 1.4kV 1 unidirectional thyristor TO-200AB Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,TRIACs
DatasheetVISHAY VS-ST330C14L1
RoHS
Operating Temperature-40℃~+125℃
Holding Current (Ih)600mA
SCR Type1 unidirectional thyristor
Gate Trigger Current(Igt)200mA
RMS On-State Current(It (rms))1.42kA
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)1.4kV
Gate Trigger Voltage (Vgt)3V
Voltage - On State (Vtm)1.96V