Vishay Intertech VB40150C-E3/4W
Manufacturer
Mfr. Part #
VB40150C-E3/4W
EBEE Part #
E86913271
Package
TO-263AB(D2PAK)
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
150V 1 pair of common cathodes 1.43V@20A 20A TO-263AB(D2PAK) Schottky Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Diode Arrays
DatasheetVISHAY VB40150C-E3/4W
RoHS
Reverse Leakage Current (Ir)250uA@150V
Reverse Voltage (Vr)150V
Diode Configuration1 pair of common cathodes
Forward Voltage (Vf@If)1.43V@20A
Rectified Current20A