Vishay Intertech VB20150SG-E3/8W
Manufacturer
Mfr. Part #
VB20150SG-E3/8W
EBEE Part #
E87102835
Package
TO-263AB(D2PAK)
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
150V 20A 1.6V@20A TO-263AB(D2PAK) Schottky Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Single Diodes
DatasheetVISHAY VB20150SG-E3/8W
RoHS
Reverse Leakage Current (Ir)200uA@150V
Reverse Voltage (Vr)150V
Forward Voltage (Vf@If)1.6V@20A
Rectified Current20A