Vishay Intertech VB20120C-E3/8W
Manufacturer
Mfr. Part #
VB20120C-E3/8W
EBEE Part #
E86316196
Package
TO-263AB(D2PAK)
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
120V 1 pair of common cathodes 10A 900mV@10A TO-263AB(D2PAK) Schottky Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Diode Arrays
DatasheetVISHAY VB20120C-E3/8W
RoHS
Reverse Leakage Current (Ir)700uA@120V
Reverse Voltage (Vr)120V
Diode Configuration1 pair of common cathodes
Forward Voltage (Vf@If)900mV@10A
Rectified Current10A