Vishay Intertech RER60F2R05PC02
Manufacturer
Mfr. Part #
RER60F2R05PC02
EBEE Part #
E81569793
Description
2.05Ω Wirewound Resistors 5W ±1% ±50ppm/℃ Plugin Aluminum Case/Porcelain Tube Resistance ROHS
Select All
CategoryPassives ,Resistors ,Chassis Mount Resistors
DatasheetVISHAY RER60F2R05PC02
RoHS
TypeWirewound Resistors
Temperature Coefficient±50ppm/℃
Tolerance±1%
Resistance2.05Ω
Power(Watts)5W