Vishay Intertech RER55F2001MC02
Manufacturer
Mfr. Part #
RER55F2001MC02
EBEE Part #
E81573737
Description
2kΩ Wirewound Resistors 30W ±1% ±20ppm/℃ Plugin Aluminum Case/Porcelain Tube Resistance ROHS
Select All
CategoryPassives ,Resistors ,Chassis Mount Resistors
DatasheetVISHAY RER55F2001MC02
RoHS
TypeWirewound Resistors
Temperature Coefficient±20ppm/℃
Tolerance±1%
Resistance2kΩ
Power(Watts)30W