Vishay Intertech DZ23C20-E3-08
Manufacturer
Mfr. Part #
DZ23C20-E3-08
EBEE Part #
E86841141
Package
SOT-23-3
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1 pair of common cathodes 300mW 20V SOT-23-3 Zener Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Zener Diode Arrays
RoHS
Power Dissipation300mW
Reverse Leakage Current (Ir)100nA@12V
Diode Configuration1 pair of common cathodes
Zener Impedance (Zzt)40Ω
Zener Voltage (Nom)20V