Vishay Intertech 511D477M016CD4D
Manufacturer
Mfr. Part #
511D477M016CD4D
EBEE Part #
E81603671
Package
Plugin,D10xL17mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
419mA@120Hz ±20% 5mm 16V 748mΩ@120Hz 470uF Plugin,D10xL17mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetVISHAY 511D477M016CD4D
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance470uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)748mΩ@120Hz
Ripple Current419mA@120Hz
Lead Spacing5mm
Lifetime @ Temperature1000hrs@105℃
Diameter10mm
Height - Seated (Max)17mm