| Mfr. Part # | 36D362F150CC2A |
| EBEE Part # | E81616118 |
| Package | Bolt |
| ECCN | EAR99 |
| Description | 150V 3600uF Bolt Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS |
|---|---|---|
| Category | Passives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Datasheet | VISHAY 36D362F150CC2A | |
| RoHS | ||
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Voltage Rated | 150V | |
| Capacitance | 3600uF | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Lifetime @ Temp | 1000hrs@85℃ | |
| Lead Spacing | 28.6mm |