| Mfr. Part # | V72C5E100B |
| EBEE Part # | E86315394 |
| Package | - |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| ECCN | EAR99 |
| Description | Isolated Power Modules ROHS |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies ,Power Suppliers - Board Mount ,DC DC Converters | |
| Datasheet | VICOR V72C5E100B | |
| RoHS | ||
| Power | 100W | |
| Output Voltage | 5V | |
| input voltage (Vdc) | 43V~110V | |
| Number of channel | 1 | |
| Output Current (Max) | 20A | |
| Insulated Voltage | 3kV | |
| Conversion Efficiency | 82.3% |