VBsemi Elec STS2NF100-VB
Manufacturer
Mfr. Part #
STS2NF100-VB
EBEE Part #
E841370553
Package
SO-8
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100V 4.2A 2.4W 0.124Ω@10V,4.2A 1V@250uA 1 N-channel SO-8 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetVBsemi Elec STS2NF100-VB
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)100V
Continuous Drain Current (Id)4.2A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)0.124Ω@10V,4.2A
Power Dissipation (Pd)2.4W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)1V@250uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)25pF@50V
Input Capacitance (Ciss@Vds)470pF@50V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)4.6nC@10V