VBsemi Elec STD2N80K5-VB
Manufacturer
Mfr. Part #
STD2N80K5-VB
EBEE Part #
E819711288
Package
TO-252
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
800V 2A 1 N-channel TO-252 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
7 In Stock for Fast Shipping
7 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetVBsemi Elec STD2N80K5-VB
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)2.38Ω@10V
Operating Temperature --55℃~+150℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)6pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation62.5W
Drain to Source Voltage800V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4V
Current - Continuous Drain(Id)2.8A
Ciss-Input Capacitance315pF
Output Capacitance(Coss)20pF
Gate Charge(Qg)19.6nC@10V