UTSX714D15PX
Manufacturer
Mfr. Part #
UTSX714D15PX
EBEE Part #
10900751-UTSX714D15PX-EB
Description
JAM NUT RECEPTACLE, WITHOUT BACK
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton UTSX714D15PX
SeriesTrim Trio® UTSX
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell MaterialPolyamide (PA), Nylon
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Primary MaterialPlastic
Material Flammability RatingUL94 HB
FeaturesUV Resistant
Insert MaterialNeoprene
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)5A, 12A
TerminationSolder
ColorBlack
Voltage Rating250V, 600V
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder