UTSX014E12PX
Manufacturer
Mfr. Part #
UTSX014E12PX
EBEE Part #
10893181-UTSX014E12PX-EB
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE, WITHOU
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton UTSX014E12PX
SeriesTrim Trio® UTSX
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell MaterialPolyamide (PA), Nylon
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Primary MaterialPlastic
Material Flammability RatingUL94 HB
FeaturesUV Resistant
Insert MaterialNeoprene
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)5A, 10A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Voltage Rating250V, 600V
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup