UTS714D15P
Manufacturer
Mfr. Part #
UTS714D15P
EBEE Part #
10901942-UTS714D15P-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD SOLDER
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialPolyamide (PA), Nylon
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Primary MaterialPlastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesUV Resistant
Insert MaterialPolychloroprene
Base Product NumberUTS71
Contact MaterialBrass
ApplicationsEnergy, Instrumentation, Lighting, Telecommunications
Current Rating (Amps)12A
TerminationSolder
ColorBlack
Voltage Rating600V
Contact Finish Thickness - Mating16.0µin (0.41µm)
Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder