UTS714D12P
Manufacturer
Mfr. Part #
UTS714D12P
EBEE Part #
10916898-UTS714D12P-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD SOLDER
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialPolyamide (PA), Nylon
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
ShieldingUnshielded
Primary MaterialPlastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesUV Resistant
Insert MaterialPolychloroprene
Base Product NumberUTS71
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
ApplicationsEnergy, Instrumentation, Lighting, Telecommunications
Current Rating (Amps)4.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Voltage Rating250V
Contact Finish Thickness - Mating16.0µin (0.41µm)
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder