UTS014D19PX
Manufacturer
Mfr. Part #
UTS014D19PX
EBEE Part #
10907497-UTS014D19PX-EB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton UTS014D19PX
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)4A
TerminationSolder
ColorBlack
Voltage Rating250V
Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder