UTS014D18P
Manufacturer
Mfr. Part #
UTS014D18P
EBEE Part #
10904987-UTS014D18P-EB
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD SOLDER
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton UTS014D18P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)4A
TerminationSolder
ColorBlack
Voltage Rating250V
Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder