UTS012D14P
Manufacturer
Mfr. Part #
UTS012D14P
EBEE Part #
10904716-UTS012D14P-EB
Description
CONN RCPT MALE 14POS GOLD SOLDER
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton UTS012D14P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)4.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Voltage Rating250V
Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder