UTS012D10S
Manufacturer
Mfr. Part #
UTS012D10S
EBEE Part #
10897932-UTS012D10S-EB
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton UTS012D10S
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
ShieldingUnshielded
Primary MaterialPlastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesUV Resistant
Insert MaterialPolychloroprene
Base Product NumberUTS01
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
ApplicationsEnergy, Instrumentation, Lighting, Telecommunications
Current Rating (Amps)4.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Voltage Rating250V
Contact Finish Thickness - Mating16.0µin (0.41µm)
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder