UT024JCL
Manufacturer
Mfr. Part #
UT024JCL
EBEE Part #
10751424-UT024JCL-EB
Description
CONN BACKSH W/CLMP SZ24 SIL PG29
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton UT024JCL
SeriesTrim Trio®
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeBackshell, Cable Clamp
Shell Size - Insert24
Ingress ProtectionIP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
ShieldingUnshielded
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesSealing Gland, Strain Relief
Base Product NumberUT024
Includes-
ColorSilver
For Use With/Related ProductsTrim Trio® UTO and UTOW Connectors
MaterialBrass
Thread SizePG29
Cable Opening0.591" ~ 0.945" (15.00mm ~ 24.00mm)