| Mfr. Part # | TT0301000000G |
| EBEE Part # | 10011416-TT0301000000G-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | TT 5.0 - 2P SLOT SCREWS ARE PLAT |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | Amphenol Anytek TT0301000000G | |
| Series | TT | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Plug for Unshrouded Header | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Base Product Number | TT030 | |
| Contact Material | Phosphor Bronze | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Color | Black | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) | |
| Screw Size | M3 | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-22 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Number of Levels | 1 | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - UL | 300 V | |
| Current - UL | 10 A | |
| Positions Per Level | 3 | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 90° | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) | |