TST36RB06Y
Manufacturer
Mfr. Part #
TST36RB06Y
EBEE Part #
10197710-TST36RB06Y-EB
Description
CONN RCPT 36POS 0.2 GOLD PCB
DatasheetITT Cannon, LLC TST36RB06Y
Number of Positions36
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLatch Holder
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Contact Material-
ApplicationsAutomotive, General Purpose
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows4
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
Row Spacing - Mating0.200" (5.08mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.224" (5.70mm)
Insulation Height0.531" (13.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Description
36 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold