TST36RB01Z
Manufacturer
Mfr. Part #
TST36RB01Z
EBEE Part #
7842944-TST36RB01Z-EB
Description
CONN HEADER VERT 36POS 5.08MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetITT Cannon, LLC TST36RB01Z
SeriesTrident Rectangular
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions36
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLatch Holder
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Flange
Contact ShapeCircular
Base Product NumberTST36
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Contact Material-
ApplicationsAutomotive, Industrial
Current Rating (Amps)13A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows4
Voltage Rating250V
Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
Row Spacing - Mating0.200" (5.08mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.224" (5.70mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.531" (13.50mm)
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.200" (5.08mm)