TST36PH00
Manufacturer
Mfr. Part #
TST36PH00
EBEE Part #
9899334-TST36PH00-EB
Description
CONN PLUG HSG 36POS 5.08MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetITT Cannon, LLC TST36PH00
SeriesTrident Rectangular
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug
Number of Positions36
Contact TypeMale or Female
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
FeaturesStrain Relief
Base Product NumberTST36
MfrITT Cannon, LLC
Contact TerminationCrimp and Solder
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorBlack
Number of Rows4
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Description
36 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.200" (5.08mm)