| Mfr. Part # | TRA4503P |
| EBEE Part # | 12300563-TRA4503P-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | RF ANT 460MHZ DOME N FEM PAN MT |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Antennas | |
| Datasheet | TE Connectivity TRA4503P | |
| Series | Phantom® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Base Product Number | TRA4503 | |
| Applications | - | |
| Termination | N Type Female | |
| Height (Max) | 4.135" (105.03mm) | |
| Return Loss | - | |
| Frequency Range | 450MHz ~ 470MHz | |
| Gain | 3dBi | |
| RF Family/Standard | - | |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 460MHz | |
| Antenna Type | Dome | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 2 | |
| Power - Max | 150 W |