| Mfr. Part # | TRA4103P |
| EBEE Part # | 12303652-TRA4103P-EB |
| EDA Models | |
| Description | RF ANT 420MHZ DOME N FEM PAN MT |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Antennas | |
| Datasheet | TE Connectivity TRA4103P | |
| Series | Phantom® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Features | - | |
| Base Product Number | TRA4103 | |
| Applications | - | |
| Termination | N Type Female | |
| Height (Max) | 4.135" (105.03mm) | |
| Return Loss | - | |
| Frequency Range | 410MHz ~ 430MHz | |
| Gain | 3dBi | |
| RF Family/Standard | - | |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 420MHz | |
| VSWR | 2 | |
| Power - Max | 100 W |