TECH PUBLIC TPM40V8NBS8
Manufacturer
Mfr. Part #
TPM40V8NBS8
EBEE Part #
E83040632
Package
SOP-8
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
40V 8A 25mΩ@4.5V,4A 2W 2.5V@250uA 2 N-Channel SOP-8 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
1000 In Stock for Fast Shipping
1000 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetTECH PUBLIC TPM40V8NBS8
RoHS
RDS(on)25mΩ@4.5V
Operating Temperature --50℃~+150℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)220pF
Number2 N-Channel
Pd - Power Dissipation2W
Drain to Source Voltage40V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))2.5V
Current - Continuous Drain(Id)8A
Ciss-Input Capacitance1.45nF
Output Capacitance(Coss)140pF
Gate Charge(Qg)21.6nC@10V