TE Connectivity XT424012
Manufacturer
Mfr. Part #
XT424012
EBEE Part #
E87397502
Package
SOCKETABLE
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
400V@AC 12V 8A Two Sets of Conversion: 2C (DPDT-Conversion) SOCKETABLE Power Relays ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetTE Connectivity XT424012
RoHS
Operating Temperature-40℃~+70℃
Contact MaterialAgNi
Contact FormTwo Sets of Conversion: 2C (DPDT-Conversion)
Coil Voltage12V
Release Time6ms
Operate Time9ms
Maximum Switching Voltage400V@AC
Maximum Switching Current8A