| Mfr. Part # | RY212012 |
| EBEE Part # | E81565266 |
| Package | Through Hole,10.1x28.5mm |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| ECCN | EAR99 |
| Description | Plugin,10.1x28.5mm Power Relays ROHS |
|---|---|---|
| Category | ||
| Datasheet | TE Connectivity RY212012 | |
| RoHS | ||
| Operating Temperature | -40℃~+70℃ | |
| Contact Material | AgNi + Gold plated | |
| Coil resistance | 627Ω | |
| Contact form | One set changeover: 1C (SPDT - changeover) | |
| Coil Voltage | 12V | |
| Contact Rating | 8A@200VAC | |
| Release Time | 5ms | |
| Operate Time | 9ms | |
| Coil Rated Power | 230mW | |
| Coil Type | - | |
| Switching Voltage(Max) | 400V@AC |