TE Connectivity RT424005F
Manufacturer
Mfr. Part #
RT424005F
EBEE Part #
E81563228
Package
Through Hole,29x12.7mm
Description
Power Relay 2 Form C: 2C (DPDT-CO) 5V Coil Through Hole,12.7x29mm
This materials supports customized cables!
Learn more >>
20 In Stock for Fast Shipping
20 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryRelays ,Power Relays
DatasheetTE Connectivity RT424005F
Operating Temperature-40℃~+85℃
Contact MaterialAgNi
Number of Pins-
Contact Resistance-
Coil resistance62Ω
Contact form2 Form C: 2C (DPDT-CO)
Coil Voltage5V
Contact Rating8A@250VAC
Release Time6ms
Operate Time8ms
Coil Rated Power403mW
Coil Type-
Switching Voltage(Max)400V@AC
Switching Current(Max)8A